Filiz Fidancılık ABDULLAH AKGÖZ

Reklam vermek için Tıklayınız

 

Meyve Fidanı Dikimi

           

Dikilmek üzere yetiştirilen çöğür ve fidanlar genel olarak sonbaharda sökülürler. Ve fidan olarak yetiştirilmek veya bahçe tesisi yapılmak üzere yeni yerlerine dikilirler.

            Kışları soğuk geçen bölgelerde ilkbaharda, ılık geçen bölgelerde sonbaharda dikim yapılır. Bundan kastedilen şudur; yeni diktiğiniz bitki 30-40 cm derinliğe dikilmiştir. Bu dikim yapılan toprak kabartılmıştır. Bitkiyi diktiğiniz bölgece kışın toprakta meydana gelen don kalınlığı topraktaki yeni dikilen bitkinin kök bölgesine ulaşabilecek ise dikimi ilkbaharda yapmalısınız. Sökülmüş, kök tuvaleti yapılmış bitki donar demektir. İlkbahar dikimini ise bitkinin dalındaki gözlerin faaliyete başlamadan önce yapılmış olması gerekir. Eğer kapalı, tüplü fidan dikiyorsanız bunun da önemi yoktur. Topraklı bitki her dönemde dikilebilir. Yeter ki sıkıştırmanın ve sulamanın düzenli olarak yapılması sağlansın.

            Dikimde alt toprak üste üst toprak alta getirilmelidir. Dikimden önce köklere dikim budaması yapılmalıdır. Dikim budamasında yaralı kökler ve uzun kökler kesilmelidir.

            Dikimde kazılan çukur 15 cm daha derin yapılır ve bu bölgeye saf olarak 100 gr fosfor, 100 gr potas verilir, üzeri 10-15 cm toprakla örtüldükten sonra dikim yapılırsa temel gübrelemeyi de yapmış oluruz.

            Dikim esnasında aşı bölgesi hakim rüzgara döndürülürse sert rüzgarlarda kırılmayı önleyebiliriz. Eğer fidana herek verecek isek bitkinin en az 15-20 cm uzağına herek verilip sekiz yapacak şekilde bağlamalıyız.

            Sonbahar dikimlerinde tepe kesimi yapılmaz. Eğer sonbaharda tepe kesimi yapılırsa kesilen bölge geriye doğru su kaybından ve donlardan dolayı kurur. İlkbahar dikimlerinde mutlaka tepe kesilerek dikilmelidir. Hayvan gübresi kullanılacaksa dikimden sonra toprak yüzeyine verilmelidir.

            Çukur açma makinesi kullanılacak ise mutlaka tavlı toprak varken çukur açılmalı, aksi taktirde çukur açma makinesi çukurun etrafını sertleştirir ve köklerin toprağı delerek pekişmesini engeller.

            Dikim esnasında köklerin bulunduğu yere kadar toprak doldurulduktan sonra sıkıştırılmalı, fidan el ile yukarı doğru çekildiğinde toprak hareket etmemelidir. Can suyu verilecek ise toprak bu şekildeyken can suyu verilmelidir. Toprak, suyu süzdükten sonra üzerine aşı noktasının 5 cm alt tarafına kadar toprak ile doldurulup çiğnenmelidir.

            Donlu geçen günlerden sonra bahçe kontrol edilmeli fidanlar dondan dolayı yukarı doğru hareket etmiş ise fidanların dibi sıkıştırılmalıdır.

            Genel olarak tepe kesimi aşı noktasından sonraki 60-80 cm yükseklikten yapılır.

            Tepe kesimi yapılırken son gözde tırnak bırakılmalı ve son göz hakim rüzgarın geldiği yönde bırakılmalı.

            Ceviz, incir, asma gibi kesilince gövde içi boşluk bırakan fidanların tepeleri kesildikten sonra aşı macunu ile kapatılmalıdır.

Eğer dikimden önce fidanların kökleri bir fungusit ve insektiste batırılırsa hastalık için de mücadele yapılmış olur.

            Çıplak köklü fidanların dikimi yapılırken kova derinliğinde bir çukur açılıp içine su döküldükten sonra su, toprak ile karıştırılır ve kökler buradaki çamura batırılarak dikilirse köklerdeki su kaybı önlenir, bitkinin toprakla teması kolaylaştırılmış olur.

            Olası tutmayacak fidanlar için sıralardan birine tüp içinde yedek fidan dikilir ve tüplü olarak toprağa gömülürse tutmayan fidanların yerine buradan şaşırtma yapılırsa yıl kayıpları

            Ormanlık, çalılık ve meşelik bölgelere dikim yapılacak ise bu bölgelerden böcek akımı yaşanılabilir. Bu böcekler kökleri henüz toprağa tutunmamış olan fidanlara saldırırlar. Buna karşı fidanların gövdeleri ilaca (insektist) batırılarak dikilebilir yada erken ilkbaharda gövdeleri ilaçlanmalıdır.

            Dikimde damla sulama sistemi kurulu ise can suyu bu yolla verilebilir.

.

 

 

Bu site 1024 x 768 ekran çözünürlüğünde gösterilecek biçimde tasarlanmıştır.